ضرورت شناسایی و ارزیابی کاتالیست ها در صنعت نفت

فرآیندهای کاتالیستی ( کاتالیزور پتروشیمی ) از مهمترین و کلیدی ترین عملیات صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و شیمیایی کشورهای توسعه یافته و یا درحال توسعه به شمار می روند و با توجه به اینکه کاتالیست ( کاتالیزور پتروشیمی ) در تولید انواع سوخت ها و طیف وسیعی از فرآورده های میانی و نهایی مورد نیاز جامعه، نقش حیاتی دارند، اهمیت آنها به طور روز افزونی در حال افزایش است.

کاتالیست ها باعث افزایش سرعت و جهت دادن به واکنش های شیمیایی به سمت محصولات دلخواه شده و بیش از یک قرن است که توجه محققان و صاحبان صنایع را به خود جلب کرده است.
ارزش بازار جهانی کاتالیست رقمی بیش از ۲۰ میلیارد دلار است و جالب اینکه مصرف این مقدار کاتالیست در سطح جهان باعث تولید بیش از ۴۰۰۰ میلیارد دلار سوخت و انواع مواد شیمیایی و پتروشیمیایی می شود.
با توجه به برنامه های توسعه صنعت نفت کشور و همچنین راه اندازی واحدهای جدید پالایشی نظیر واحدهای گوگردزدایی گازوئیل برای پالایشگاه هایی مانند تهران و تبریز، واحدهای RFCC برای پالایشگاه هایی از جمله اراک آبادان و اصفهان، واحدهای جدید وایزومراسیون برای پالایشگاه هایی مانند تهران، اراک، بندر عباس و اصفهان، مصرف کاتالیست ها در سال های پیش رو بدون تردید به بیش از دو برابر خواهد رسید.

هرچند پیش بینی دقیق میزان مصرف مشکل است، لیکن به نظر می رسد که مصرف کل کاتالیست های صنعتی کشور در پایان برنامه پنجم به بیش از ۵۰۰۰ تن در سال خواهد رسید که ارزش این میزان میلیون ها دلارمی شود.
تحریم های اعمال شده از سوی برخی از کشورها مشکلاتی برای تهیه کاتالیست های مورد نیاز پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمیایی کشور ایجاد کرده ولی خوشبختانه این امر باعث شده است که در سال های اخیر چندین شرکت داخلی نسبت به تولید برخی از کاتالیست ها و جاذب های پر مصرف اقدام کنند که تولید چند نمونه از آنها نیز براساس فرمولاسیون و دانش فنی توسعه یافته در مرکز تحقیقات پارسیان مرک نوین بوده است.
پس از تایید و کنترل کیفیت کاتالیست های تولید شده در داخل توسط واحد شناسایی و بررسی های راکتوری مرکز تحقیقات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت، بسیاری از این تولیدات در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیایی ایران بکار گرفته شده است.

در حال حاضر مصرف انواع کاتالیست های صنعتی در کشور بیش از ۲۰۰۰ تن در سال است که این نیاز در صورت عدم خودکفایی باعث خروج سالیانه میلیون ها دلار ارز از کشور می شود.

 

متخصصین شرکت پارسیان مرک نوین در بخش کاتالیزور ،بنا به آزمایشات شیمیایی ؛ بهترین ماده را تولید و پس از تست های گوناگون و دریافت نتیجه مطلوب آن را ارائه وبه مشتری تحویل می نمایند.

مواد تولیدی مربوط به آزمایش مشتری می باشد و به صورت اختصاصی تولید می شود.

با توجه به محرمانگی فرمولها امکان معرفی کامل کاتالیزورهای تولیدی وجود ندارد.

کاتالیزورهای پتروشیمی تولیدی پارسیان مرک بهترین نتیجه را ایجاد خواهند کرد.

در صورتی که شما نیاز به ساخت کاتالیزور پتروشیمی  دارید با مدیریت بخش فروش تماس حاصل نمایید.

 

 

انواع کاتالیزور

کاتالیزور شیمیایی

کاتالیزور نفت

کاتالیزور

کاتالیزور پتروشیمی